Pokud se vám stal pracovní úraz nebo někomu z vaší rodiny se stal vážný úraz při práci, tak vám dokážeme pomoci. Pokud utrpíte vy nebo někdo z vaší rodiny pracovní úraz a ztratíte nebo se vám sníží příjem do rodinného rozpočtu je velmi nepříjemné (pro některé dokonce likvidační) . A proto vám pomůžeme v této nelehké životní události domoci se vašich práv a případně odškodnění za pracovní úraz.
Odškodnění pracovního úrazu
Jak postupujeme při odškodnění pracovního úrazu?
Náš postup ve zkratce
- Domluvení osobní schůzky
- Podpis smlouvy o spolupráci
- Spolupráce – vyřešení situace
Detailnější popis Jak postupovat při odškodnění jsme sepsali dle našich zkušeností na speciální stránce – NÁŠ POSTUP.
Co všechno se řeší po pracovním úraze?
Níže máte několik různých oblastí, které se řeší v rámci odškodnění při pracovním úrazu. Stačí vždy kliknout na „oblast“ a zobrazí se vám detailní informace.
Ztížení společenského uplatnění (trvalé následky)
Náhrada za trvalé následky po zranění.
Na textu pracujeme – brzy doplníme.
Ušlý zisk
Pokud jste kvůli pracovní neschopnosti po dopravní nehodě přišli o příjem, máte nárok na náhradu za ztrátu na výdělku, která kompenzuje výpadek tohoto příjmu. Náhrada za ztrátu na výdělku dorovnává vaše příjmy, které jste měli před dopravní nehodou, a to po celou dobu pracovní neschopnosti.
Výše ušlého příjmu se odvíjí od výše konkrétních příjmů před dopravní nehodou a vypočítává se jako rozdíl mezi průměrným hrubým výdělkem včetně všech benefitů a vyplacenou nemocenskou. U zaměstnanců se vychází z průměrné mzdy za rozhodné období (zpravidla předchozí kalendářní čtvrtletí) před dopravní nehodou a výpočet ušlého příjmu tak bývá jednoduchý. U živnostníků je však výpočet složitější, jelikož existuje několik metod, jak hypotetický ušlý zisk vypočítat. Zpravidla se ale počítá jako rozdíl mezi očekávanými příjmy a výdaji. Ú výdajů se vychází ze skutečně vynaložených výdajů v předchozím kalendářním roce.
Může však nastat i situace, že se vám po skončení pracovní neschopnosti snížily příjmy. V tom případě máte nárok na měsíční rentu, která dorovná předchozí příjem. Nárok na dorovnání propadu příjmu má nejčastěji zaměstnanec jako ušlou mzdu ze zaměstnání, ale i živnostník (osoba samostatně výdělečně činná) jako ušlý zisk z podnikání.
POZN.: Ztráta na výdělku podléhá dani z příjmů dle zákona č. 586/1992 Sb., je tedy nutné ji zahrnout do daňového přiznání.
Náklady vynaložené k léčbě
Zranění po dopravní nehodě si často vyžaduje dlouhodobou rekonvalescenci, a znamená určité omezení v zajišťování základních potřeb včetně péče o domácnost.
Poškození mají nárok na úhradu všech nákladů na léky a zdravotní pomůcky spojené s léčením. Pokud jde o nárok na úhradu lékařské péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, je nutná předchozí konzultace s pojišťovnou, které požadují dostatečným způsobem prokázat jeho nezbytnost. Předchozí konzultace platí například i pro náklady, které je nutné v souvislosti s následky po nehodě vynaložit pro stavební úpravy v domácnosti jako je bezbariérový přístup atd.
Dalším nárokem souvisejícím s léčením následků úrazu po nehodě je nárok na úhradu nákladů na cestování spojené s léčbou. Proplácí se buď náklady na hromadnou dopravu, nebo náklady na benzín a opotřebení vozidla, kterým k lékařům jezdíte, případně i parkovné. I tyto je však potřeba dostatečným způsobem prokázat, zejména jejich účelnost.
Pokud jde o péči o domácnost, mají poškození, resp. rodinní příslušníci, nárok na náhradu času stráveného ošetřováním. Je-li však ošetřování nutné poskytovat i po ustálení následků úrazu, někdy i dlouhé roky po nehodě, mohou částky za ošetřovné v celkovém součtu dosahovat i milionových částek v případě, kdy se s pojišťovnou podaří vyjednat jednorázová kapitalizace tohoto nároku.
Bolestné
Základním druhem finančního odškodnění je odškodnění bolesti, tzv. bolestné. Účelem tohoto druhu odškodnění je především reparace za zranění a vytrpěnou bolest, vyjadřuje tak náhradu za určitou míru nepohodlí, stresu a celkových potíží, které vám byly bez vašeho přičinění způsobeny. Jedná se tedy o škodu na vašem zdraví, její léčení nebo odstraňování následků způsobených na vašem zdraví po dopravní nehodě.
Konkrétní finanční výše odškodnění se poté odvíjí od rozsahu a způsobu poranění, a to od zlomeného prstu, až po vícečetná poranění a polytraumata. Posouzení je možné již po prvotním ošetření u lékaře či po ukončení hospitalizace.
Výpočet výše odškodnění provádí specializovaný lékař (znalec), který na základě vašich lékařských zpráv vypracuje odborný posudek. Posudek o bolestném obsahuje bodové ohodnocení veškerých zákroků léčících zranění a odstraňujících následky, které jste po dopravní nehodě byli nuceni podstoupit.
Hodnota jednoho bodu se odvozuje od jednoho procenta hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za kalendářní rok předcházející roku, v němž váš nárok vznikl. Za rok 2018 činila tato průměrná mzda částku ve výši 31.885,- Kč. Vzniklo-li zranění v roce 2019, hodnota jednoho bodu tak činí 318,85 Kč. Při bodovém ohodnocení bolesti na 150 bodů tak bude vaše bolestné činit 47.828,- Kč.
Odškodnění za psychickou újmu (duševní útrapy)
Odškodněním za psychickou újmu se rozumí nárok na odškodnění za duševní útrapy, které prožili nebo prožívají poškození z dopravní nehody, typicky lze uvést strach o život, šok, deprese, úzkosti, starosti o budoucnost, odloučení od rodiny. Odškodnění za duševní útrapy však mohou nárokovat i osoby blízké zraněnému z dopravní nehody. Tyto osoby tedy samy nebyly účastníkem nehody, ale jejím následkem utrpěly určité duševní útrapy. Typicky se jedná např. o děti, které psychicky trpí v důsledku vážného úrazu svých rodičů, nebo naopak. Okruh osob, které mohou nárokovat duševní útrapy je poměrně široký, vždy však záleží na konkrétním vztahu mezi poškozenými osobami.
Z hlediska prokazování se jedná o emocionálně i právně velmi složité situace, které je potřeba důkladně vyjádřit. Psychická újma je individuální nárok, mnohem hůře prokazatelný, než újma fyzická. V praxi se jedná o podrobný popis vztahu mezi osobou uplatňující psychickou újmu a osobou zraněnou při dopravní nehodě. Tento popis musí vyjádřit intenzitu citových vazeb mezi osobami, vzájemnou citovou či materiální propojenost, a dále by měl pro úspěšné uplatnění obsahovat detailní informace o jejich soužití a společně stráveném čase. Veškeré tyto informace v součtu vyjadřují velikost vzniklé újmy.
Konkrétní výše finančního odškodnění za tento druh újmy se může pohybovat v řádech tisíců až několik stovek tisíc korun. Vždy záleží na konkrétní situaci a zejména na vyjádření vzniklé újmy.